Playback speed
×
Share post
Share post at current time
0:00
/
0:00

Az emberi engedelmesség határtalansága: A Milgram-kísérlet és annak társadalmi hatásai

Sajnos sosem évül el ennek a kísérletnek a tanulsága! Azt hiszed, hogy te nem vagy befolyásolható? Lehet. De a kísérletek szerint az emberek többsége sajnos igen. Rávehetők bármire...

Az emberi viselkedés és az engedelmesség mélysége évtizedek óta foglalkoztatja a tudósokat és a kutatókat. Egyik legkiemelkedőbb kutatás ezen a területen Stanley Milgram amerikai szociálpszichológus nevéhez fűződik. Az általa végzett Milgram-kísérlet nagy hatással volt a pszichológia és a szociológia területére, miközben etikai kérdéseket is felvetett.

Az 1960-as években végzett kísérletsorozat célja az volt, hogy megértsék az emberek hajlandóságát másoknak potenciálisan káros tevékenységeket elvégezni. Milgram kíváncsi volt arra, hogy az emberek mennyire engedelmesek az autoritásnak, és hogy milyen mértékben hajlandóak megsérteni az etikai normákat, ha egy felsőbb parancsnak megfelelően cselekszenek.

A kísérletben részt vevő alanyokat "tanárnak" nevezték el, akiknek azt kellett tenniük, hogy elektrosokkal büntessék a "tanulót". A "tanuló" valójában együttműködött a kísérletvezetővel, és nem valós elektrosokat kapott. Az alanyok azonban erről nem tudtak, így azt hitték, hogy valóságos fájdalmat okoznak.

Az alanyokat arra kérte a kísérletvezető, hogy fokozatosan emeljék az elektrosok erejét minden rossz válasz esetén. Még akkor is, ha a "tanuló" panaszkodott vagy szenvedést jelezett, a kísérletvezető arra biztatta őket, hogy folytassák. Az alanyoknak azt mondták, hogy a kísérlet célja a tanulás hatékonyságának vizsgálata, és az elektrosok a hibás válaszokért szolgálnak büntetésként.

A kísérlet eredményei meglepőek voltak. A tanárok többsége folytatta az elektrosok emelését a maximális szintig, még akkor is, ha azt hitték, hogy súlyos sérüléseket okozhatnak a "tanulónak". A legtöbb alany megfeledkezett a saját aggályairól és morális kötelezettségeiről, és engedelmeskedett az autoritásnak.

Az emberek gyakran készek átadni a döntéshozatalt és az erkölcsi felelősséget egy tekintélynek, még akkor is, ha ezáltal etikai dilemmába kerülnek. Ez arra figyelmeztet bennünket, hogy kritikusan kell vizsgálnunk és megfontolnunk az általunk elfogadott normákat és autoritásokat.

A Covid pszichózis eszköztárában az itt bemutatott Milgram kísérleti módszer is könnyen felfedezhető volt.

A másik az Asch-kísérlet.

Emlékeztek az elején legtöbben azt mondták, hogy na én biztos nem oltatom be magam egy kísérleti szerrel. Aztán a csoport többi tagja lényegében húzta magával a többieket…

Az Asch-kísérlet Solomon Asch amerikai szociálpszichológus által végzett kísérletsorozatot jelenti, amelyet az 1950-es években végeztek. A kísérlet célja az volt, hogy vizsgálja a csoportnyomás hatását az egyéni döntéshozatalra és az emberi konformitásra.

A kísérletben részt vevő alanyokat egy csoporttal együtt ültették egy terembe, és feladatuk az volt, hogy egyszerű vizuális összehasonlítási feladatot végezzenek. A feladat során a résztvevőknek kellett kiválasztaniuk, hogy melyik vonal egyezik meg egy referencia vonallal hosszúságban. Azonban a csoportban mindenki, kivéve az alanyt, szándékosan rossz válaszokat adott.

Az eredmények meglepőek voltak. Az Asch-kísérlet azt mutatta, hogy az alanyok jelentős mértékben befolyásolhatóak a csoportnyomás által, még akkor is, ha az ellentétes volt az objektív valósággal. Az alanyok gyakran alkalmazkodtak a csoport többségének véleményéhez, és hibás válaszokat adtak, még akkor is, amikor saját észlelésük szerint azok tévesek voltak.

Az Asch-kísérlet kiemelte a konformitás jelenségét, vagyis az emberek hajlamát a társadalmi normák és csoportnyomás alapján való alkalmazkodásra. Az eredmények azt mutatták, hogy az egyének sokszor inkább meghajlanak a társadalmi elvárások előtt, még akkor is, ha azok ellentétesek a saját meggyőződésükkel vagy észlelésükkel.

Az Asch-kísérlet fontos következtetéseket von le a csoportdinamika és az egyéni döntéshozatal terén. Rámutat arra, hogy az emberi viselkedést erősen befolyásolja a csoportnyomás és a társadalmi normák, amelyek hajlamosak meghatározni, hogyan gondolkodunk és cselekszünk bizonyos helyzetekben.

Köszönöm, hogy elolvastad. Ha esetleg a jövőben is szeretnéd olvasni, amiket megosztok, feliratozok, akkor egyszerűen iratkozz fel!

Zárásként__________________________________________________

Többen jeleztétek, hogy anyagilag is támogatnátok a munkámat, ami rendkívül megtisztelő, de én úgy érzem, hogy jelen helyzetben nem lenne helyénvaló elfogadnom mindezért pénzt. Lett sajnos mindannyiunknak rengeteg problémája az elmúlt időszaknak köszönhetően, próbáljunk csak egymásnak segíteni, amiben tudunk.

Azonban egy ötletem támadt végül erre az esetre is. Szóval, ha az alábbi cégek valamelyikétől vásárolnál EGYÉBKÉNT IS egy terméket, akkor az itt megadott linkeken keresztül, én jutalékot fogok kapni. Így ezzel közvetetten engem is támogatsz, miközben olyan termékeket vásárolsz, amelyek minden bizonnyal az egészségedet is támogatni fogják.

Ha így teszel, azt előre is köszönöm!

KANNAWAY: Minőségi CBD olaj termékek.
KANNAWAY VÁSÁRLÁSI LINK

B-EPIC: Különböző, egészséggel kapcsolatos termékek. Személyes kedvencem a kurkumin tartalmú Regener8.
B-EPIC VÁSÁRLÁSI LINK

BEMER: Egyedülálló mágnesterápiás eljárás a mikrocirkuláció javítására.
BEMER VÁSÁRLÁSI LINK

ZINZINO: Teljesen természetes polifenolos, kiegyensúlyozott omega-zsírsav-tartalmú étrend-kiegészítő termékcsaládok.
ZINZINO VÁRÁSLÁSI LINK

KariKór
Authors
KariKór