A klór-dioxid rákellenes potenciálja a kissejtes tüdőráksejtekre (in vitro)
Nem ismert a klór-dioxid rákellenes hatásának pontos módja. Azonban rengeteg esetbeszámoló van a sikeres alkalmazásáról, én is osztottam meg ezzel kapcsolatban már egyet, ami éppen tüdőérintettségű volt.
A most, csak részben lefordított vizsgálat laborkörülmények között, petri csészében vizsgálta a klór-dixoid vizes oldatának hatását a kissejtes tüdőráksejtekre.
A korábbi tüdőérintettségű esetbeszámoló itt nézhető meg:
A klór-dioxid rákellenes potenciálja a kissejtes tüdőráksejtekre
A CIO2 rákellenes hatását DMS114 kissejtes tüdőrák (SCLC) sejteken és kontrollként humán köldökvénás endotélsejteken (HUVEC) vizsgáltuk WST-1, Annexin V, sejtciklus-elemzés és akridin-narancs festés segítségével. Első alkalommal vizsgáltuk a tartósan stabilizált ClO2-oldat (LTSCD) lehetséges terápiás hatásait.
Eredmények
Előzetes megfigyeléseink azt mutatták, hogy az LTSCD szignifikánsan gátolta az SCLC sejtek proliferációját (p < 0,01), HUVEC sejtekben kisebb toxicitással. Ezenkívül az LTSCD apoptotikus sejthalált indukált az SCLC sejtekben a nukleáris blebbing és vakuoláris képződésen keresztül.
Az LTSCD-kezelés azonban nem indukált sejtciklus-megállást egyik sejtvonalban sem.
Következtetések
Az LTSCD (klór-dioxid) terápiás potenciált jelenthet az SCLC kezelésében. További vizsgálatokra van azonban szükség az LTSCD által kiváltott sejthalál értékeléséhez az SCLC-ben mind in vitro, mind in vivo.
A kissejtes tüdőrák (SCLC) világszerte az összes tüdőrákos eset közel 15%-át teszi ki, 2020-ban 2,21 millió embert diagnosztizálnak tüdőrákkal. Az SCLC-ben szenvedő betegek rossz prognózist mutatnak, a késői felismerés és a gyors daganatnövekedés miatt a medián teljes túlélés (OS) körülbelül 12-20 hónap. Az SCLC kezelésében műtétet, first-line standard kemoterápiát és profilaktikus besugárzást alkalmaznak. Ezenkívül néhány gyógyszert alkalmaznak az SCLC másodvonalbeli kezelésére.
A betegek többségénél azonban rezisztencia alakul ki a jelenlegi kezelési lehetőségekkel szemben, és további helyeken képződnek áttétek [1-4]. Ezért sürgősen szükség van alternatív kezelési stratégiákra a jobb terápiás válaszok elérése, valamint az SCLC-ben szenvedő betegek túlélésének és kimenetelének javítása érdekében.
A klór-dioxid vizes oldata (ClO2) hatékony fertőtlenítőszer és víztisztító, szájöblítőkben és felületi fertőtlenítőszerekben használják. A ClO2 nagy oxidatív kapacitást és biocid aktivitást fejt ki, nem toxikus, antimikrobiális, antivirális és gombaellenes szer. A ClO2 a guanilát-cikláz enzim indukciója révén a ciklikus GMP termelés indukálásával gyorsítja a sebgyógyulást, különösen az égési sérüléseknél [5-7].
Kevés tanulmány vizsgálta azonban a ClO2 rákellenes hatását a rák kezelésében [8,9]. A ClO2 valóban potenciálisan gátolja a rákos sejtek proliferációját a reaktív oxigénfajok (ROS) termelésének indukálásával.
Schwartz (2017) tanulmányában a ClO2-kezelés csökkentette a rákos sejtek intracelluláris pH-ját, és javította két beteg (hasnyálmirigy- és prosztatarák) kimenetelét [8].
Emellett Kim és munkatársai (2016) arról számoltak be, hogy a ClO2 gátolja az MCF-7 és MDA-MB-231 emlőráksejtek, valamint a LoVo, HCT-116 és SW-480 vastagbélráksejtek proliferációját a ROS-termelésen keresztül [9].
Ezért további vizsgálatokra van szükség a ClO2 által közvetített rákellenes effektusok mögöttes molekuláris mechanizmusának értékeléséhez a különböző típusú rákos sejteken. Ezzel összefüggésben e tanulmány célja a hosszú távon stabilizált klór-dioxid oldat (LTSCD) citotoxikus és apoptotikus effektusainak vizsgálata volt az SCLC (kissejtes tüdőrák) rákos sejteken in vitro.
Ez a vizsgálat kimutatta, hogy az LTSCD (klór-dioxid) rákellenes hatást fejtett ki az SCLC (kissejtes tüdőrák) sejtekben apoptotikus sejthalálon és G2/M leálláson keresztül, kisebb toxicitással a HUVEC kontrollsejtekben.
Az irodalomban a ClO2 antibakteriális, vírusellenes és gombaellenes tulajdonságait vizsgálták a ClO2 magas vízoldékonysága miatt[ 10,11].
A legújabb vizsgálatok kimutatták, hogy a ClO2 megakadályozza a súlyos akut légzőszervi szindrómás koronavírus 2 rekombináns spike fehérjéjének a receptorához, az angiotenzin-konvertáló enzim 2-höz való kötődését [12,13].
Ezenkívül a ClO2 kölcsönhatásba lép a vírus burok tüske-fehérjéinek egy vagy több cisztein-, tirozin- vagy triptofán-aminosavmaradványával, és a burok nélküli vírusok vírus-DNS-éhez is kötődik [14,15]. A koncentráció, az expozíciós idő, a pH és a hőmérséklet azonban befolyásolja a ClO2 vírusellenes és antimikrobiális effektusait [16-18].
Továbbá a CIO2 kölcsönhatásba lép az aromás aminosavakkal, és a fehérjék oxidációjához vezet, valamint kötődik a DNS-hez vagy az RNS-hez [19,20]. Ezzel összefüggésben Kim és munkatársai (2016) értékelték a CIO2 vírusellenes és rákellenes effektusait, és arról számoltak be, hogy a CIO2 szignifikánsan gátolja az emlő- és vastagbélráksejtek proliferációját a ROS esetleges indukálása miatt [9].
A CIO2 által kiváltott citotoxicitás másik lehetséges mechanizmusa az, hogy a CIO2 képes oxidálni a poliaminokat, és ezek az oxidatív molekulák, a hidrogén-peroxid és az aldehidek rendkívül toxikusak a rákos sejtekre. Továbbá, az oxidáció során keletkező megnövekedett hidrogén-peroxid apoptózist, pyknózist és nekrózist indukálhat. Ezért a CIO2 által közvetített oxidáció az endogén hidrogén-peroxid révén a rákos sejtek sejthalálát okozza [21,22].
Vizsgálatunkban kimutattuk, hogy az LTSCD jelentősen gátolta a DMS114 sejtek proliferációját, kisebb toxicitással a HUVEC sejtekben. Ezenkívül az LTSCD apoptózist idézett elő a DMS114 sejtekben magvérzéssel és G2/M leállással. A DMS114 sejtekben azonban a dózisfüggő G2/M leállás kissé megnövekedett. Az oxidatív stressz és az emelkedett ROS-szint DNS-károsodási választ indukál, ami sejtciklus-megálláshoz vezet és apoptotikus sejthalált okoz [23].
Ennek a tanulmánynak van néhány korlátja. Ez az első tanulmány, amely a CIO2 hatékonyságát értékeli SCLC sejtekben. Ezért nem hasonlítottuk össze effektusát más kemoterápiás szerekkel. Másodszor, nem értékeltük az LTSCD által kiváltott apoptózis mögöttes molekuláris mechanizmusait in vitro és in vivo. Ezért ezt a tanulmányt előzetes kutatásnak terveztük, és további vizsgálatokra van szükség az LTSCD rákellenes hatásának értékeléséhez különböző típusú rákokban, összhangban ezekkel az új figyelemmel.
Következtetések
Az LTSCD rákellenes hatásokkal rendelkezik az SCLC sejteken, HUVEC sejteken kisebb toxicitással. További kutatásokat kell tervezni az LTSCD által kiváltott sejthalál kiterjedt mechanizmusainak értékelésére az SCLC kezelésére.
A vizsgálatban szereplő hivatkozások a PDF-en belül megtalálhatók:
Zárásként__________________________________________________
Többen jeleztétek, hogy anyagilag is támogatnátok a munkámat, ami rendkívül megtisztelő, de én úgy érzem, hogy jelen helyzetben nem lenne helyénvaló elfogadnom mindezért pénzt. Lett sajnos mindannyiunknak rengeteg problémája az elmúlt időszaknak köszönhetően, próbáljunk csak egymásnak segíteni, amiben tudunk.
Azonban egy ötletem támadt végül erre az esetre is. Szóval, ha az alábbi cégek valamelyikétől vásárolnál EGYÉBKÉNT IS egy terméket, akkor az itt megadott linkeken keresztül, én jutalékot fogok kapni. Így ezzel közvetetten engem is támogatsz, miközben olyan termékeket vásárolsz, amelyek minden bizonnyal az egészségedet is támogatni fogják.
Ha így teszel, azt előre is köszönöm!
KANNAWAY: Minőségi CBD olaj termékek.
KANNAWAY VÁSÁRLÁSI LINK
B-EPIC: Különböző, egészséggel kapcsolatos termékek. Személyes kedvencem a kurkumin tartalmú Regener8.
B-EPIC VÁSÁRLÁSI LINK
BEMER: Egyedülálló mágnesterápiás eljárás a mikrocirkuláció javítására.
BEMER VÁSÁRLÁSI LINK
ZINZINO: Teljesen természetes polifenolos, kiegyensúlyozott omega-zsírsav-tartalmú étrend-kiegészítő termékcsaládok.
ZINZINO VÁRÁSLÁSI LINK